sobota, lipiec 13, 2024

Niezależny Polski Portal Motoryzacyjno-Turystyczny

 

Honda i Hitachi opracowują prototyp testera trzeźwości zainstalowanego przy inteligentnym kluczyku uruchamiającym samochód. Wynik testu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu byłby dostępny w ciągu trzech sekund od pomiaru.

Prototyp urządzenia potrafi odróżnić oddech człowieka od alternatywnych gazów. Urządzenie jest w stanie wykryć nasyconą parę wodną w ludzkim oddechu i w ciągu trzech sekund z dużą dokładnością zmierzyć poziom alkoholu. Hitachi i Honda podjęły współpracę nad opracowaniem tego urządzenia w celu stworzenia idealnego testera trzeźwości.

Dodatkowo firmy opracowały również system, który przedstawia poziom alkoholu wykrytego przez tester na pokładowym wyświetlaczu w aucie. System może działać na zasadzie blokady zapłonu, aby nie dopuścić do uruchomienia samochodu w momencie wykrycia alkoholu u kierowcy.

 

 

Prototyp ma wiele zalet w porównaniu z innymi blokadami zapłonu. Systemy oferowane obecnie wymagają, aby kierowca przeprowadził test po zajęciu miejsca za kierownicą w aucie. Nowe urządzenie pozwala kierowcy zmierzyć poziom alkoholu w organizmie w każdym miejscu jeszcze przed wejściem do samochodu, co obniża pokusę uruchomienia samochodu i ruszenia w drogę. Ponadto, urządzenie jest w stanie potwierdzić, że próbka pobrana do testu pochodzi z powietrza wydychanego przez człowieka i jednocześnie zbadać poziom alkoholu - testery dostępne na rynku tego nie potrafią. To wszystko ma się przyczynić do ograniczenia liczby przypadków jazdy samochodem pod wpływem alkoholu.

Prototyp urządzenia wraz z wynikami dotychczasowych badań zostanie przedstawiony w dniach od 12 do 14 kwietnia podczas wystawy SAE World Congress and Exhibit 2016, która odbędzie się w Detroit w stanie Michigan w Stanach Zjednoczonych.

Marcin Płachta

13.04.2016

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

-->